Anasayfa  |   İletişim  | EN
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | ''Meslek seçimi mizaç özelliklerine göre yapılmalı''
Haber - Etkinlik Arşivi
''Meslek seçimi mizaç özelliklerine göre yapılmalı''

Kişilik ve mizaç farklılıkları üzerine çalışmalar yürüten Yazar İsmail Acarkan, kişilik farklılıklarımızın kariyer planımız üzerindeki etkisini anlattı.

Edebiyat, psikoloji ve felsefe gibi alanların yanı sıra kişilik ve mizaç farklılıkları üzerine çalışmalar yürüten Yazar İsmail Acarkan, Kandilli Yerleşkemizde öğrencilerimizle buluştu. Çocukluktan gelen davranışlarımızın kariyer planımızı ve hayatımızı tümüyle etkilediğini söyleyen Acarkan, seminerine mizacın ve kişiliğin tanım ve etkilerini anlatarak başladı.

Mizacın kariyer yolculuğuna etkilerini örneklerle açıklayan Acarkan, “Mizacı bir çekirdeğe benzetecek olursak, kişilik o çekirdekten yetişen ağaçtır. Kişilik değişken bir kavramdır ancak çekirdek değişmez. Örneğin, mizaç farklılıklarını iyi analiz edebilen yöneticiler, çalışanlarından yapamayacağı işleri beklemez ve iş dağılımını mizaç farklılıklarına göre planlar” diyerek 9 ayrı mizaç tipini, olası davranış özellikleri ile birlikte aktardı.

İş seçiminde psikolojik uygunluk da önemli

İş hayatında mesleki beceri ve yetkinliklerin yanı sıra kişinin psikolojik uygunluğu, yeterliliği, sosyal statüsü, ekonomik durumu ve insan ilişkileri gibi kavramların da ön planda tutulması gerektiğini belirten Acarkan, iş hayatındaki duygusal eksikliklerin, kişi işini iyi yapıyor ve yüksek kazanç getiren pozisyonlarda çalışıyor olsa dahi mutsuzluk ve başarısızlık getirebileceğini söyledi.

Mezun olup iş hayatına atılmaya hazırlanan öğrencilerimiz için çalışma hayatı ve mizaç tiplerine göre çalışan-yönetici analizlerinden örnekler sunan İsmail Acarkan, tanınmış politikacılar, devlet başkanları ve sanatçıların da mizaç tiplerini açıklayarak, ilgili kişilerin bilinen söylemlerinin hangi mizaç tipinin özellik ve getirisi olduğunu öğrencilerimizle paylaştı.

Seminerimizin ardından konuğumuza hediyesini Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nasuhi Çelebi takdim etti.

 

İsmail Acarkan kimdir?

1967 yılında Mardin’de doğdu. 1971’de İstanbul’a geldi ve İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli üniversitelerde Felsefe, Edebiyat ve Sosyoloji gibi branşlarda eğitimler aldı. Kişilik ve mizaç farklılıklarının yanı sıra tasavvuf, felsefe ve psikoloji gibi alanlarda çalışmalar yürütmekte ve yazarlık yapmaktadır.  • http://kariyer.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_43492016-12-09-02-59-56am.JPG
  • http://kariyer.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_43282016-12-09-03-00-18am.JPG
  • http://kariyer.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_43592016-12-09-03-00-19am.JPG
  • http://kariyer.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_43682016-12-09-03-00-19am.JPG
  • http://kariyer.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_43812016-12-09-03-00-20am.JPG

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi