Önyazı, başvurulan işe yönelik hedef ve niyeti kısaca ifade etmek için yazılan yazıdır. CV'yi destekler ve öne çıkartır. Genelde tek sayfalıktır ve giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşur.

Yeni mezun, stajyer ve deneyimli kişilerin oluşturabileceği önyazı örneklerini aşağıda bulabilirsiniz.

 

 

Yeni Mezun Önyazı Örneği

 

Sayın yetkili,

Eğitim geçmişime ve kişisel özelliklerime uygun, şirketinize değer katabileceğim bir pozisyonda çalışma isteğimi iletmek isterim. Şirketinizin gerçekleştirdiği projeleri yakından takip etmekteyim. Özgeçmişimin, yeteneklerimin iş tanımınıza ve şirketinizin bakış açısına uygun olduğunu düşünüyorum.

2016 yılında Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Eğitimim süresince aldığım temel bilgileri, şantiye stajlarında yapılan işlerle birleştirerek kariyerimi geliştirdim. İçinde yer aldığım stajlar ve gönüllü çalışmalarım sayesinde takım çalışması ve proje yönetimi konularında kendimi geliştirme fırsatı buldum. Çalıştığım özel projeler sayesinde birçok inşaat kalemini aynı anda görme ve tecrübe edinme olanağım oldu.

Kısa vadede eğitim geçmişimin ve kişisel özelliklerimin yardımıyla şirketinize değer katmayı, uzun vadede ise aldığım eğitim doğrultusunda inşaatın birçok dalına hakim, ikili insan ilişkilerinde başarılı, yaptığı işlerle kendinden söz ettiren ve her zaman gelişen teknoloji ışığında kendini yenileyen bir mühendis olmayı hedefliyorum.

Ekteki özgeçmişimin şirketinize değer katabilecek uygun pozisyonlar için değerlendirilmesini umut ediyorum. Gerekli görmeniz durumunda daha detaylı bilgi vermek için sizinle karşılıklı görüşmek isterim.

İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

 

 

Staj Önyazı Örneği

 

Sayın Yetkili,

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Şirketinizde yaz stajı yapmak amacıyla ekte yer alan özgeçmişimin ve başvurumun değerlendirilmesini umut ediyorum.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde kazandığım teorik eğitim altyapısını şirketinizde yapmayı arzu ettiğim staj sırasında kazanacağım pratik bilgilerle birleştirmeyi amaçlıyorum. Sürekli eğitime inanan, öğrendiklerimi pekiştirerek daha çok deneyime, öğrenmeye açık ve çalışmayı seven biri olarak staj sırasında şirketinize değer katarken kendimi geliştirebileceğimi düşünüyorum.

Ekteki özgeçmişimin staj başvurusu olarak değerlendirilmesini umut ediyorum.

Gerekli görmeniz durumunda daha detaylı bilgi vermek için sizinle karşılıklı görüşmek isterim.

İlginiz için teşekkür ederim.

Saygılarımla,

 

 

Deneyimli Önyazı Örneği

 

Sayın Yetkili,

Dört yıllık deneyimli inşaat mühendisiyim. İmalat ve montaj konularındaki tecrübelerim, ISO 9001 ile ilgili bilgi ve deneyimim ileri derecededir. Bilgisayar ve İngilizce bilgim ile şirketinizdeki işlerin düzen ve hızına önemli katkılar sunacağıma inanıyorum.

Şu anda çalışmakta olduğum baraj şantiyesinin yoğun kış şartları sonucunda yakında kapanacak olması nedeni ile yeni bir pozisyonda işe başlamak arzusundayım.

Başvuruma ilişkin detaylı özgeçmişim ektedir. Gerekli görmeniz durumunda daha detaylı bilgi vermek için sizinle karşılıklı görüşmek isterim.

İlginiz için teşekkür ederim.

Saygılarımla,