Üniversitede Aldığımız Eğitim Sınırlı Kalan Bakış Açımızı Genişletmemizde Yardımcı Oldu

“Mezun Görüşmeleri” serimizde Pavotek bünyesinde Yazılım Tasarım Mühendisi olarak çalışan mezunumuz Tuğba Baştuğ’u ziyaret ettik.

İşe giriş süreciniz nasıldı?

Hocalarımın da desteği ile bu firmaya stajyer olarak girdim. Daha sonra son sınıfta derslerimi de aksatmayacak şekilde 1 yıl boyunca part time çalıştım. Mezun olduktan sonra da burada tam zamanlı olarak çalışmaya devam ettim.

Sence sektöre yeni adım atan mezunlar için hangi yetkinlikler, karakteristik özellikler önemli?

Bu alanda çalışmak istiyorsanız azimli olmanız gerekir. Ancak azimli olunca başarıya ulaşırsınız. Sorumluluk bilincinin yüksek olması gerekiyor. Geniş bir algoritmaya sahip olursanız istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

İş hayatında seni en çok ne zorluyor?

Aslında sadece sabit bir saat aralığında işe gelmek zorluyor. Onun haricinde işimizde bizi zorlayan herhangi bir durum yok. Öğrencilik hayatını iş hayatına göre daha zor buluyorum. Çünkü ders çalışma, sınıf geçme, proje yetiştirme vs. bu daha zorlayıcı bir durum. İş hayatında yapacağınız işi planladığınız takdirde hiç zorlanmıyorsunuz.

Teorik eğitimde öğrendiklerini pratikte kullanabiliyor musun?

Aldığımız eğitim bize ilk yolu açıyor. Bakış açınızı yönlendiriyor. Belli bir alanın nasıl olduğunu, nasıl yapmamız gerektiğini öğretiyor. Gerisi tamamen size kalıyor. Yöneldiğiniz alana göre özel eğitimler almak faydalı olacaktır. Ben bu alanla ilgili eğitimlerime devam ediyorum.  Üniversiteye ilk başladığımda sınırlı bir bakış açım vardı. Ama hocalarım sayesinde bu bakış açım genişledi ve bu alanda yol almaya karar verdim.

Bölümü okuyan öğrencilere neler önerirsin?

Kariyerimde hayal ettiğim yerdeyim. Dersleri tabi ki iyi takip etmelisiniz. Çokça proje yaparak kendinizi geliştirin. Sadece ders odaklı da kalmayın, staj yapmak çok önemli ben bu sayede iş bulabildim. İlk olarak belirlediğiniz küçük bir firma ile stajınıza başlayın. İkinci staj yerinizi büyük bir firma olarak belirleyin. Çünkü küçük firmada işi daha geniş kapsamlı öğrenirsiniz. Büyük firmada ise kurumsal bir kimlik kazanırsınız, hem de geleceğiniz açısından da size güzel kapılar açar. Yabancı dil konusunda da kendinizi geliştirmelisiniz. Yurtdışına açılmak istiyorsanız bu çok önemli.